Erasmus+ KA2: Learning about our countries. We Are United In Europe

Το πρόγραμμα “Μαθαίνοντας για τις χώρες μας. Είμαστε ενωμένοι στην Ευρώπη” ενώνει μαθητές και καθηγητές σχολείων από 5 χώρες: Βουλγαρία, Ελλάδα, Λιθουανία, Πολωνία και Τουρκία. Στο πρόγραμμα ασχολούμαστε με 5 μέρη/θέματα:

1. Ιστορία 2. Ομορφιά της φύσης των χωρών μας 3. Λαϊκός πολιτισμός, παραδοσιακή ζωή, παραδοσιακή ενδυμασία, έθιμα 4. Παραδοσιακή κουζίνα 5. Αθλήματα και Παιχνίδια

Κάθε χώρα αναλαμβάνει την διαπραγμάτευση ενός θέματος, καθοδηγεί τις δραστηριότητες και εκδίδει το πνευματικό προϊόν. Η διαδικασία προετοιμασίας των μαθησιακών/διδακτικών δραστηριοτήτων διαρκεί περίπου 4 μήνες. Κάθε χώρα παρουσιάζει τις δικές της, τις συντονίζει και επιβλέπει την υλοποίηση τους αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες και επικοινωνώντας μέσω του διαδικτύου (πλατφόρμα etwinning, e-mails, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, όπως facebook).

Οι δραστηριότητες παρουσιάζονται  κατά την εκπαιδευτική συνάντηση στην χώρα που είναι κάθε φορά υπεύθυνη για την συνάντηση.

Διαγωνισμός για το λογότυπο της σύμπραξης (Νοέμβριος 2015)

Συνάντηση διακρατική καθηγητών στη Λιθουανία (2-4 Δεκεμβρίου 2015)

1η εκπαιδευτική συνάντηση στη Βουλγαρία (21-27 Φεβρουαρίου 2016)

2η εκπαιδευτική συνάντηση στην Πολωνία (10-17 Απριλίου 2016)