ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ – ΓΕΝΙΚΑ

Οι σχολικές εργασίες ξεκινούν την 1η Σεπτεμβρίου και λήγουν την 30η Ιουνίου.
Τα μαθήματα αρχίζουν την επομένη του αγιασμού που τελείται σε όλα τα σχολεία της χώρας στις 11 Σεπτεμβρίου. Η λήξη των μαθημάτων γίνεται την τελευταία εβδομάδα του Μαΐου και η ακριβής ημερομηνία ορίζεται από το ΥΠΑΙΘ. Κάθε σχολική χρονιά διακρίνεται σε δύο τετράμηνα:
Α’ τετράμηνο: έναρξη των μαθημάτων έως 20 Ιανουαρίου
Β’ τετράμηνο: 21 Ιανουαρίου έως τη λήξη των μαθημάτων

- Στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου διενεργούνται οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις. Οι ακριβείς ημερομηνίες για τη διεξαγωγή τους ορίζονται από το ΥΠΑΙΘ. Η δε επαναληπτική περίοδος των εξετάσεων είναι από 1 -10 Σεπτεμβρίου.
Οι εγγραφές των μαθητών γίνονται στην Α’ Γυμνασίου γίνονται το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουνίου.
Βασικοί άξονες στους οποίους στηρίζεται η λειτουργία του σχολείου αποτελούν:
1) το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα
2) το πρόγραμμα των εφημεριών
3) το ωράριο λειτουργίας του σχολείου

Β. ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ – ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ – ΠΡΟΑΓΩΓΗ – ΑΠΟΛΥΣΗ

• Τα μαθήματα που διδάσκονται στο Γυμνάσιο κατατάσσονται σε τρεις (3) ομάδες:
    ΟΜΑΔΑ Α: Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από Μετάφραση, Ιστορία, Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία, Αγγλικά
    ΟΜΑΔΑ Β: Γεωλογία-Γεωγραφία, Χημεία, Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, Θρησκευτικά, Δεύτερη ξένη γλώσσα, Τεχνολογία- Πληροφορική, Οικιακή Οικονομία
    ΟΜΑΔΑ Γ: Μουσική- Καλλιτεχνικά, Φυσική Αγωγή
    Στα μαθήματα της Α’ και Β’ ομάδας διενεργείται γραπτή ωριαία δοκιμασία (διαγώνισμα), μία σε κάθε τετράμηνο.
    Στο Β’ τετράμηνο ο διδάσκων μάθημα της Β’ ομάδας, μπορεί αντί του διαγωνίσματος να αναθέσει μία συνθετική δημιουργική εργασία μικρής έκτασης.
    Ειδικά για το μάθημα της Πληροφορικής διενεργείται κατά το α’ τετράμηνο μία (1) γραπτή ωριαία δοκιμασία και κατά το β’ τετράμηνο ανατίθεται σε κάθε μαθητή συνθετική δημιουργική εργασία μικρής έκτασης.
  • Στην εξεταστική περίοδο του Ιουνίου κατά την οποία διενεργούνται οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις , οι μαθητές και των τριών (3) τάξεων του Γυμνάσιου εξετάζονται στα μαθήματα της Α’ ομάδας.
  • Ο μαθητής /μαθήτρια του Γυμνασίου κρίνεται άξιος/ άξια προαγωγής ή απόλυσης,
  • α) όταν έχει σε κάθε μάθημα βαθμό ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δέκα (10)
    β) όταν έχει γενικό μέσο όρο βαθμών ετήσιας επίδοσης τουλάχιστον δεκατρία (13).
    Γ. ΦΟΙΤΗΣΗ ΑΠΟΥΣΙΕΣ
    Η προαγωγή και η απόλυση των μαθητών στο Γυμνάσιο, εξαρτάται εκτός από την επίδοσή τους και από την τακτική τους φοίτηση στο σχολείο κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους.
    Οι απουσίες αριθμούνται ανά μία για κάθε διδακτική ώρα.
    Η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής όταν οι απουσίες του μαθητή δεν είναι πάνω από 114 σε όλη τη διάρκεια του διδακτικού έτους.
    Η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής όταν οι απουσίες του μαθητή υπερβαίνουν τις 114 σε όλη τη διάρκεια του διδακτικού έτους. Στην περίπτωση αυτή ο μαθητής κρίνεται στάσιμος και επαναλαμβάνει την τάξη.
    Καταχωρούνται απουσίες στους μαθητές όταν απουσιάζουν από τις σχολικές γιορτές, τους σχολικούς περιπάτους, πολιτιστικές και αθλητικές εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται στα
    πλαίσια του σχολικού ωραρίου.
    Δ. ΕΓΓΡΑΦΗ -ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΗ
    Οι γονείς –κηδεμόνες εγγράφουν τα παιδιά τους στο Γυμνάσιο το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουνίου .
    Η εγγραφή των μαθητών στο Γυμνάσιο γίνεται μόνο στην Α’ τάξη και η επανεγγραφή τους στις υπόλοιπες τάξεις γίνεται αυτόματα.
    Τα έγγραφα που απαιτούνται για τη διαδικασία της εγγραφής των μαθητών στο Γυμνάσιο από τους γονείς- κηδεμόνες είναι:
    * Υπεύθυνη δήλωση του ν.1566 στη οποία δηλώνεται η νόμιμη άσκηση της κηδεμονίας του μαθητή και η αποδοχή ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα πορείας της φοίτησης του μαθητή καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση και ο αριθμός του τηλεφώνου για την αποστολή e-mails και sms αντίστοιχα.
    * Αστυνομική ταυτότητα του μαθητή ή πιστοποιητικό γέννησης του
    * Μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης όταν πρόκειται για αλλοδαπό μαθητή
    * Ατομικό Δελτίο Υγείας του Μαθητή.

Κατεβάστε τη λειτουργία Σχολείου, κλικ ΕΔΩ! – Κατεβάστε τον εσωτερικό κανονισμό του Σχολείου, κλικ ΕΔΩ!