7th-highschool-rhodes

Το σχολείο

Το 7ο Γυμνάσιο Ρόδου αποτελείται από 14 αίθουσες διδασκαλίας. Διαθέτει 2 αίθουσες Πληροφορικής, Χημείο, αίθουσα Καλλιτεχνικών, αίθουσα Μουσικής, αίθουσα Τεχνολογίας, αίθουσα Εκδηλώσεων, βιβλιοθήκη και έναν ειδικό διαμορφωμένο υπόγειο χώρο για αθλητικές δραστηριότητες.

Προαύλιο

Ο προαύλιος χώρος περιτριγυρίζεται από δέντρα και παγκάκια δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές να ξεκουραστούν κατά την ώρα του διαλείμματος.

7gimnasio-rodou

Αθλητικές εγκαταστάσεις

Στον εξωτερικό χώρο του σχολείου μας υπάρχουν δυο πλήρως ανακαινισμένα γήπεδα μπάσκετ και ένα γήπεδο βόλεϋ με επίστρωση νέων δαπέδων από ελαστικό υπόστρωμα, εναρμονισμένα με τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές οδηγίες και πρότυπα, αλλά και την πιστοποίηση των Διεθνών Ομοσπονδιών Αντισφαίρισης και Καλαθοσφαίρισης

Βιβλιοθήκη

Η σχολική μας βιβλιοθήκη στεγάζεται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολείου μας και εξυπηρετεί πολλούς μαθησιακούς και κοινωνικούς σκοπούς. Έχει πληθώρα βιβλίων που ανταποκρίνονται στα διαφορετικά ενδιαφέροντα και αναπτυξιακά επίπεδα των μαθητών μας.

Αίθουσες Πληροφορικής

Το σχολείο μας διαθέτει 2 σύγχρονες αίθουσες Πληροφορικής, η μία με 22 Η/Υ και η άλλη με 12. Είναι συνδεδεμένο με 2 οπτικές ίνες προσφέροντας υψηλές ταχύτητες στους μαθητές. Σε όλες τις αίθουσες υπάρχει ενσύρματο και ασύρματο (wi Fi) δίκτυο.