Το Ροδίνι. Το φυσικό και πολιτιστικό περιβάλλον

Το θέμα της περιβαλλοντικής μας ομάδας ξεκίνησε από τη μελέτη του ρέματος του Ροδινιού. Η έρευνα γι αυτό το μικρό ποτάμι μας οδήγησε σε πολλούς «παραπόταμους»: όπως κάθε ποτάμι που σε ταξιδεύει και σε μαθαίνει, έτσι κι αυτό μας ταξίδεψε και μας έμαθε πολλά που αφορούν τον τόπο μας. Η ομάδα περιηγήθηκε και παρατήρησε  το χώρο, ασχολήθηκε με την ιστορία του και τα μνημεία του από την υστεροελληνιστική περίοδο μετά το σεισμό του  227/226 π.Χ. ως και την περίοδο της Ιταλοκρατίας  και μελέτησε τη χλωρίδα και την πανίδα του (ιδιαίτερα το πλατόνι, μοναδικό είδος ελαφιού που συναντάται στη Ρόδο) και θέματα που αφορούν το νερό στη Ρόδο.

Μπορείτε να δείτε το βιβλιαράκι που δημιούργησε η ομάδα μας εδώ!

Υπεύθυνες Καθηγήτριες: Μαυριδή Μέλπα, Ορφανού Λουκία

Την ομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης αποτελούσαν οι μαθητές: Άλτα Μαρία, Καμπούρης Μανόλης, Ατσά Ζωή, Λυριστής Δημήτρης, Καμπούρη Κατερίνα, Μάγκενα Πανορμίτα, Μανίκαρου Χριστίνα, Μονδάνου Χριστίνα, Μανέ Μερόπη, Πελαρδή Ελευθερία, Πηλάτης Ταξιάρχης, Πακίδη Ευανθία, Στεργάκη Αρμονία, Πελαρδής Μανόλης, Χιακκή Φατμά

0 Σχόλια

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια