Ενδημική Χλωρίδα Ρόδου

Το θέμα με το οποίο ασχολήθηκε η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας αυτή τη χρονιά ήταν η ενδημική χλωρίδα της Ρόδου. Μέσα από δραστηριότητες που αφορούσαν τη συλλογή στοιχείων από βιβλιοθήκες και διαδίκτυο, τη βοήθεια ειδικών και τις επισκέψεις πεδίου εντοπίσαμε φυτά ενδημικά της  Ρόδου και διαπιστώσαμε ότι εντάσσονται σε μια ευρύτερη  ενότητα ενδημικών  φυτών που είναι αυτή της Ν. Α. Μεσογείου (Ανατολίας). Σημαντική βοήθεια μας παρείχαν τα μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  Πεταλούδων και κατά τη διάρκεια της ολοήμερης επίσκεψής μας σ’ αυτό στις 22/3/2006.

Εκεί, είχαμε την ευκαιρία να συλλέξουμε φυτά χαρακτηριστικά του νησιού μας και να τα δούμε στα εξειδικευμένα όργανα παρατήρησης (μικροσκόπια κλπ.). Στο Κέντρο αυτό παρακολουθήσαμε επίσης το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για τη βιοποικιλότητα με έμφαση στον κύκλο ζωής της πεταλούδας panaxia puntaria.

2005-2006  Υπεύθυνοι Καθηγητές:  Ορφανού Λουκία,  Σκευοφύλακα Μαίρη

0 Σχόλια