Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ανανεώσιμοι φυσικοί και ενεργειακοί πόροι & εναλλακτικές μορφές ενέργειας. Η περίπτωση της Ρόδου

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του 7ου Γυμνασίου Ρόδο κατά τη διάρκεια της χρονιάς 2004-2005 πραγματοποίησε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα: « Ανανεώσιμοι φυσικοί και ενεργειακοί πόροι & εναλλακτικές μορφές ενέργειας . Η περίπτωση της Ρόδου». Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων (ειδική υπηρεσία διαχείρισης ΕΠΕΑΕΚ) και την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο, Ευρωπαϊκό Ταμείο περιφερειακής Ανάπτυξης), μετά από πρόταση της Ερευνητικής Επιτροπής του Πανεπιστημίου Αιγαίου η οποία και διαχειρίζεται τα χρήματα για τα Σχολικά Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΣΠΠΕ).

Η περιβαλλοντική μας ομάδα αναζήτησε : Περιπτώσεις εκμετάλλευσης ΑΠΕ στη Ρόδο. Ύπαρξη αιολικών πάρκων. Τρόπο λειτουργίας τους. Προοπτικές για τη δημιουργία και νέων. Επιπτώσεις στο περιβάλλον από τη λειτουργία του ΑΗΣ Σορωνής με συμβατικά καύσιμα (μαζούτ, ντίζελ). Πιθανότητα κατασκευής και νέου εργοστασίου της ΔΕΗ στη Νότια Ρόδο. Τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας στο σπίτι, στο σχολείο, στις εργασίες των γονιών μας. Χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας στους χώρους αυτούς.

Για την υλοποίηση του προγράμματος συνεργάστηκαν οι καθηγητές/ τριες: Λουκία Ορφανού (Φιλόλογος), Ελένη Φλουρή(Φυσικός), Δήμητρα Δαμιανού (Τεχνολόγος), Δημήτρης Βασιλείου (Καλλιτ.), Αλεξ. Βόμβας (Πληροφορικής)

Στην ομάδα μετείχαν οι μαθητές/τριες: Αμπελάς Κ., Βαρσάμη Ρ., Βαρσάμης Α.,Βαρσάμης Δ., Γαλουζής Χ, Γιώτης Α., Ζεχιάι Ορλ.,Λυρίου Χρ., Μαθιουδάκη Ε., Μανέττα Α., Μαργαρίτης Γ. Μαστόρου Γ., Νικόλας Γ., Οικονόμου Α., Ρακιτζή Κ., Ρωμαίου Μ., Σαντορινιός Κ., Σιμονόσκα Π., Σιούλα Ζ., Σταμούλη Ε., Τσιάνγκα Ε., Χατζηαξιάρης Κ., Χατζηδάκης Κ.

0 Σχόλια

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια