Καλλιτεχνικές δράσεις

Τα παιδιά εμπνεύστηκαν από το σχολικό περιβάλλον, φωτογράφισαν και δημιούργησαν.

Αποχαιρετιστήριο μήνυμα μαθήτριας του σχολείου μας.

Τελευταία χρονιά στο 7 Γυμνάσιο Ρόδου. Κι όμως όλα είναι σαν να είναι η πρώτη φορά. Πρώτη φορά ζω την άνοιξη επιτέλους στο σχολείο μου. Φέτος ένα υπέροχο ροζ δέντρο άνθισε στην μπροστινή αυλή.

Δεν θυμόμουν να έχω ξανασταθεί στην σκιά του, ούτε ότι ατενίζοντας τον ουρανό από εκεί βλέπω την ευρωπαϊκή σημαία να μου θυμίζει πως ανήκουνε σε εκείνα τα σχολεία που φιλοξενούν μαθητές από αλλά σχολεία της Ευρώπης.

Πολλά πουλιά κάνουν βόλτα πάνω από τα δέντρα και τις ταράτσες του κτηρίου μας θυμίζοντας μου ποσό ελεύθερες είναι οι ψυχές μας. Πως η γνώση, η φιλία η παρέα δεν καταδικάζονται από καμία πανδημία. Φιλιά, γέλια, πειράγματα. Όλα εδώ! Ανθίζουν και αυτά! Όλοι χαιρόμαστε τις ελεύθερες ώρες στο προαύλιο κάτω από τον υπέρλαμπρο ήλιο που μας επιτρέπει να κάνουμε όνειρα, να πειραζόμαστε, να βγάζουμε φωτογραφίες, να σταματάμε τον χρόνο. Χρόνος που κυλάει σαν το νερό. Το γάργαρο νερό, που σε δροσίζει, που δίνει ζωή. Αυτή την υπέροχη περίοδο της ζωής μας!

Δείτε δείγματα αυτής της δράσης. Κλικ ΕΔΩ!

Υποδείγματα της δράσης. Κλικ ΕΔΩ!

0 Σχόλια

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια